Ազգային ժողովի այգում եւ Բաղրամյան պողոտայում նշվել է Վարդավառի տոնը
Հուլիսի 28-ին Ազգային ժողովի այգում եւ Բաղրամյան պողոտայում Վարդավառի տոնի առթիվ միջոցառում էր կազմակերպվել:
Հայ եկեղեցին Քրիստոսի Պայծառակերպությունը կոչում է նաեւ Վարդավառ: Վերջինս հին հայկական տոնի անվանումն ունի, որից պահպանվել է նաեւ միմյանց վրա ջուր ցողելու սովորույթը:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանը, խոսելով միջոցառմանը հայկական գորգի բաղադրիչ ավելացնելու մասին, շեշտել է մշակույթի հանրայնացման անհրաժեշտությունը: «Վարդավառը մեր ամենաժողովրդական տոներից է, որը նշվում է դարեր ի վեր ինչպես Հայաստանում եւ Արցախում, այնպես էլ Սփյուռքի գաղթօջախներում: Գորգագործությունը եւս կենդանի մշակույթ է, քանի որ այսօր էլ այն զարգանում եւ կատարելագործվում է եւ մեծ կարիք ունի հանրահռչակման: Պայծառակերպության, ինչպես եւ հայտնության խորհուրդը, որն ունի Վարդավառը, որոշեցինք համադրել նաեւ հայկական գորգերն առավել ճանաչելի դարձնելու գաղափարին»,- նշել է Հռիփսիմե Գրիգորյանը: Նրա խոսքով՝ միջոցառման հեռահար նպատակներից է օրակարգային դարձնել Հայաստանում հայկական գորգի ժամանակակից, ինտերակտիվ թանգարան ունենալու հարցը, ինչը հնարավորություն կտա հայոց հարուստ մշակույթի այս մասնիկն ըստ արժանվույն ներկայացնելու աշխարհին:
Միջոցառման մասնակիցները Բաղրամյան պողոտայում նախ գորգեր են լվացել, ապա իրար վրա ջուր ցողելով՝ նշել Վարդավառը:
Օրվա ընթացքում Ազգային ժողովի այգում ցուցադրվել են «Թուֆենկյան գորգ», «Մեգերյան կարպետ» եւ Հայկական գորգի ազգային կենտրոնի կողմից ներկայացված ձեռագործ գորգեր: Անցկացվել են վարպետաց դասեր, գորգերի մասին զրույց, մրցանակներ են հանձնվել քվեսթային խաղի հաղթողներին:

28 июля в парке НС и на проспекте Баграмяна организовано мероприятие в связи с праздником Вардавар.
Армянская церковь  называет Преображение Христа  также Вардаваром -  в честь древнего армянского праздника, в котором сохранилась традиция обливания друг друга водой.
Депутат НС Р.Григорян, отметив, что праздника Вардавар отмечается в  Армении и Арцахе, а также в Спюрке, сообщила об особенностях нынешнего праздника, с важным компонентом армянской культуры – ковроделием. По ее словам, одной из целей мероприятия являлась популяризация армянского ковра, являющегося живой культурой Армении. По Григорян, мероприятие было нацелено также на внесение в повестку дня вопроса создания в Армении современного, интерактивного Музея армянского ковра. Депутат НС заметила, что, к сожалению, богатая культура Армении недостаточно знакома миру, поскольку не пропагандируется нами в должной мере.
Участники мероприятия помыли ковры на проспекте Баграмяна, затем, обливая друг друга водой, отметили Вардавар.
В течение дня в парке НС экспонировались ручные ковры “Туфенкян горг”, “Мегерян карпет” и Национального центра армянского ковра. Проведены уроки ковроткаческого мастерства, беседы о ковроделии, вручены награды победителям квестовой игры.