Ազգային ժողովի այգում եւ Բաղրամյան պողոտայում նշվել է Վարդավառի տոնը
Հուլիսի 28-ին Ազգային ժողովի այգում եւ Բաղրամյան պողոտայում Վարդավառի տոնի առթիվ միջոցառում էր կազմակերպվել:
Հայ եկեղեցին Քրիստոսի Պայծառակերպությունը կոչում է նաեւ Վարդավառ: Վերջինս հին հայկական տոնի անվանումն ունի, որից պահպանվել է նաեւ միմյանց վրա ջուր ցողելու սովորույթը:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանը, խոսելով միջոցառմանը հայկական գորգի բաղադրիչ ավելացնելու մասին, շեշտել է մշակույթի հանրայնացման անհրաժեշտությունը: «Վարդավառը մեր ամենաժողովրդական տոներից է, որը նշվում է դարեր ի վեր ինչպես Հայաստանում եւ Արցախում, այնպես էլ Սփյուռքի գաղթօջախներում: Գորգագործությունը եւս կենդանի մշակույթ է, քանի որ այսօր էլ այն զարգանում եւ կատարելագործվում է եւ մեծ կարիք ունի հանրահռչակման: Պայծառակերպության, ինչպես եւ հայտնության խորհուրդը, որն ունի Վարդավառը, որոշեցինք համադրել նաեւ հայկական գորգերն առավել ճանաչելի դարձնելու գաղափարին»,- նշել է Հռիփսիմե Գրիգորյանը: Նրա խոսքով՝ միջոցառման հեռահար նպատակներից է օրակարգային դարձնել Հայաստանում հայկական գորգի ժամանակակից, ինտերակտիվ թանգարան ունենալու հարցը, ինչը հնարավորություն կտա հայոց հարուստ մշակույթի այս մասնիկն ըստ արժանվույն ներկայացնելու աշխարհին:
Միջոցառման մասնակիցները Բաղրամյան պողոտայում նախ գորգեր են լվացել, ապա իրար վրա ջուր ցողելով՝ նշել Վարդավառը:
Օրվա ընթացքում Ազգային ժողովի այգում ցուցադրվել են «Թուֆենկյան գորգ», «Մեգերյան կարպետ» եւ Հայկական գորգի ազգային կենտրոնի կողմից ներկայացված ձեռագործ գորգեր: Անցկացվել են վարպետաց դասեր, գորգերի մասին զրույց, մրցանակներ են հանձնվել քվեսթային խաղի հաղթողներին:

On July 28, an event on the occasion of the Feast of Vardavar was organized in the National Assembly Park and Baghramyan Avenue.
The Armenian Church also calls the Feast of Transfiguration of Christ Vardavar. The latter has the name of the old Armenian holiday, which is associated with pouring water on one another, and it has been preserved.
The RA NA deputy Hripsime Grigoryan, speaking about adding Armenian carpet component to the event, stressed the necessity of publicizing the culture. “Vardavar is one of our most popular holidays, which has been celebrated through many centuries in Armenian and Artsakh, as well as Diaspora. The carpet making is also a living culture, as today it is developing and improving, and it needs to be publicly declared. The meaning of Transfiguration, as well as, Theophany that Vardavar has, we decided to make more recognizable the Armenian carpets,” Hripsime Grigoryan noted. According to her, one of the far-reaching goals of the event is the agenda item of having a modern, interactive museum of the Armenian carpet, which will give an opportunity to present this particle of the Armenian rich culture to the world.
First, the participants of the event washed the carpets in Baghramyan Avenue, then pouring water on one another.
During the day in the National Assembly Park Armenian hand-woven carpets presented by Tufenkian Carpets, Megerian Carpet and the Armenian Carpet National Centre were shown. Carpet Making Master Classes and a talk about carpets were held, prizes were handed over to the winners of the quest game.